Sunday, 7 March , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۷ اسفند , ۱۳۹۹ - 24 رجب 1442
شناسه خبر : 5847
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اجتماعی, استان ها, گیلان تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۱ | | ارسال توسط :
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا ) ؛

فعال کردن مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته مهمترین راهکار در شناسایی زودهنگام بیماران است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعال کردن مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته و همچنین، اجرای برنامه های غربالگری در حوزه بهداشت را، مهمترین راهکار در شناسایی زودهنگام بیماران و پیشگیری از انتقال آنها به مراکز درمانی ( بیمارستان ها ) عنوان کرد .
فعال کردن مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته مهمترین راهکار در شناسایی زودهنگام بیماران است

گیرا آنلاین– دکتر آبتین حیدرزاده– معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست سی و هشتمین وبینار گزارش صبحگاهی هماهنگی و بررسی روند اجرای طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی در سطح استان، با تاکید بر گسترش برنامه های نظارتی و بازرسی های مدیران و معاونان شبکه های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه بر عملکرد مراکز ۱۶ ساعته و واحدهای زیر پوشش در خدمات رسانی به بیماران، انجام خدمات آزمایشگاهی و تست سریع (RPT) و (PCR) را در مراکز ۱۶ ساعته بطور فعال، خواستار شد.

وی با بیان اینکه مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته، نقش مهمی در غربالگری ، بیمار یابی و جلوگیری از بستری شدن بیماران در مراکز درمانی (بیمارستان ها) دارند، اظهار داشت؛ با اجرای دقیق بیماریابی و شناسایی بهنگام موارد مشکوک ( شبه آنفولانزا و … ) و با ارایه خدمات بهنگام ، جداسازی بیماران (مراقبت در منزل و یا ارجاع به بیمارستان) و همچنین، ردیابی تماس در این مراکز، بار بیماران بستری در بیمارستان ها کاهش می یابد و مراقبت با کیفیت از بیمار در منزل از سوی تیم مراقبتی، انجام خواهد گرفت .

وی در ادامه با اشاره به اینکه این مهم باید با حمایت همه جانبه (درون سازمانی و برون سازمانی) انجام گیرد ، گفت ؛ خدمات رسانی باید به صورتی ارایه شود تا از ارجاع بیماران مبتلا به کووید -۱۹، به مراکز درمانی( بیمارستان ها) جلوگیری شود.

 دکتر حیدرزاده تصریح کرد ؛ فعال کردن مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته و اجرای برنامه های غربالگری در حوزه بهداشت، مهمترین راهکار شناسایی زودهنگام بیماران و جلوگیری از انتقال بیماران به مراکز درمانی است.

وی با اشاره به آمار بیماران مبتلا به کرونا در اسفندماه سال ۹۸ ، گفت ؛ در اسفندماه سال گذشته که پیک بیماری کرونا را در استان شاهد بودیم ، آمار مبتلایان در روستاهای گیلان در سال گذشته کمتر بود. اما طبق بررسی های انجام شده موارد شیوع کووید – ۱۹ در مناطق روستایی استان نسبت به گذشته افزایش یافته در این خصوص، به منظور کاهش ابتلا به بیماری ، اطلاع رسانی و آموزش همگانی جهت رعایت موازین بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی لازم و ضروری است .

معاون بهداشتی دانشگاه در پایان با اشاره به اهداف مرحله دوم غربالگری طرح شهید حاج قاسم سلیمانی ، یاد آور شد ؛ طرح مذکور با هدف شناسایی موارد مشکوک به کووید – ۱۹ و به منظور مراقبت و درمان بهنگام ، با نظارت و برنامه ریزی دقیق و با انجام برنامه ردیابی تماس، قرنطینه و ایزوله کردن بیماران مبتلا و مشکوک، ویژه گروه های سالمندان و افرادی که مبتلا به بیماری زمینه ای می باشند ، انجام می گیرد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.