تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی گیلان مقابل ساختمان خانه کارگر
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی گیلان مقابل ساختمان خانه کارگر
حسن ایزدی، مهم ترین معضل جامعه کارگری را عدم امنیت شغلی قلمداد کرد

به گزارش گیرا آنلاین به نقل از  گیل ابراز،صبح امروز ۱۸ خردادماه سال ۱۴۰۱ ، به علت مخالفت دولت در خصوص مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان کارگری سایر سطوح که توسط هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار به دولت ارائه شده بود، تعدادی از بازنشستگان تأمین اجتماعی استان گیلان مقابل ساختمان خانه کارگر گیلان دست به تجمع زدند.

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات گیلان در نشست خبری که به همین منظور با اصحاب رسانه برگزار شد،گفت: هدف از تجمع امروز بازنشستگان در خصوص نحوه اجرای مصوبه شورای عالی کار است. این بازنشستگان نسبت به رد کردن قانون شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۳۸ درصدی حقوق خود معترض هستند.

وی با انتقاد از عدم حضور و‌حمایت جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس در تجمع صبح امروز گفت: انتظار ما از جبار کوچکی نژاد ،به عنوان سخنگوی فراكسيون كارگری مجلس این بود که حداقل امروز در این اجتماع حضور داشته ودغدغه های بازنشستگان گیلانی را از نزدیک می‌شنیدند.

ایزدی گفت: طبق قانون شورای عالی کار قرار بود حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۳۸ درصد بعلاوه ۵۱۵ هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کند که در پی خبری مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی سایر سطوح درآمدی در چند روز اخیر ،بازنشستگان به نشانه اعتراض در سراسر کشور تجمع کرده اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات گیلان،با اشاره به اینکه در گیلان در حدود یکصد و ۶۰هزار نفر بازنشسته حداقلی بگیر زندگی می‌کنند،افزود: از این مجموع در حدود ۱۰ درصد جز بازنشستگان حداقلی بگیر بوده و بقیه جز بازنشستگان سایر سطوح محسوب می‌شوند.

حسن ایزدی، مهم ترین معضل جامعه کارگری را عدم امنیت شغلی قلمداد کرد وگفت: متاسفانه کارگران ما امنیت شغلی ندارند و حقوق و دستمزد آنها زیر خط فقر است. با توجه به اینکه خط فقر از سوی دولت بین ۹ تا ۱۱ میلیون اعلام شده است، دستمزد کارگران با خط فقر فاصله زیادی دارد و وضعیت معیشتی کارگران اسفناک است.

ایزدی، همچنین افزود:علاوه بر معیشت وضعیت درمانی کارگران نیز در استان گیلان در شأن این قشر زحمتکش نیست و انتظار ما فعالان جامعه کارگری و قشر مظلوم کارگر از دولت و نمایندگان مجلس این است که نسبت به افزایش تعداد بیمارستان های تامین اجتماعی و کیفیت ارائه خدمات درمانی در استان اقدام کنند.

در ادامه این نشست غلامرضا خوالگر، رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان در خصوص تجمع بازنشستگان افزود؛این بازنشستگان نسبت به رد کردن قانون شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۳۸ درصدی حقوق خود معترض هستند.

وی با تاکید بر اینکه بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی خواهان افزایش ( ۳۸درصدی +۵۱۵هزارتومان ) سایر سطوح طبق مصوبه شورای عالی کار و تأمین اجتماعی هستند،اظهارکرد: از مقام معظم رهبری به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران و همچنین مرجع تقلید مسلمانان انتظار داریم که در این زمینه ورود کنند هرچند که ایشان با بیانات پدرانه خود همواره مدافع حقوق کارگران بوده اند.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان زمینه،با بیان اینکه همه ما تابع نظام جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه هستیم ،افزود: از همه مراجع تقلید، نمایندگان مجلس ،سپاه ، بسیج، ارتش و همه ارگانها و سازمانهای که متولی این کار هستند تقاضا میکنیم که در این امر ورود کرده و هر چه زودتر موجبات آرامش و رفاه این قشر زحمتکش را فراهم آورند.

وی با اشاره اینکه بیش از ۵۴ درصد جمعیت استان را کارگران و بازنشستگان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: متاسفانه این جمعیت در سطح استان گیلان از دریافت خدمات درمانی مناسب محروم هستند و‌ استان گیلان تنها یک بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی متعلق به سازمان تامین اجتماعی دارد.

خوالگر با اشاره به استان گیلان دو میلیون و ۶۰۰ هزار جمعیت دارد، گفت: حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت استان گیلان را کارگران، بازنشستگان و خانواده‌های آن‌ها تشکیل می‌دهند و قطعا یک بیمارستان تامین اجتماعی با توجه به محدودیت تجهیزات پزشکی و جمعیت کارگری به هیچ وجه پاسخگو این قشر نیست.

رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان با بیان اینکه در حال حاضر کارگران در شرایط
بسیار سخت اقتصادی و معیشتی قرار دارند، افزود: برخی از کارگران حتی بیمه، قرارداد و درآمد ثابت ندارند و در حال حاضر با مشکلات متعددی مواجه هستند.

وی افزود: اکثر کارخانجات بخش خصوصی هم دچار مشکل شده‌ و برخی نیز توان پرداخت یا افزایش حقوق کارگران را ندارند و متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی و عدم پرداخت حقوق در حال تسویه حساب با کارگران خود هستند.

خوالگر،در پایان خواستار توجه ویژه مسئولان به اقشار زحمتکش جامعه شد و گفت:از تک‌تک متولیان این امر میخواهم در جلسات شورای عالی کار، در بحث تعیین دستمزد هم به نرخ تورم جامعه توجه داشته باشند و هم سبد معیشت کارگران و بازنشستگان را مدنظر قرار بدهند